Чл. 12
Регламент (ЕС) 2019/1781 на Комисията от 1 октомври 2019 година за определяне на изисквания за екопроектиране на електродвигатели и регулатори на честотата на въртене съгласно Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, за изменение на Регламент (ЕО) № 641/2009 по отношение на изискванията за екопроектиране за безсалникови автономни циркулационни помпи, вградени в продукти, и за отмяна на Регламент (ЕO) № 640/2009 на Комисията (текст от значение за ЕИП)
Член 12 Влизане в сила и прилагане Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Той се прилага от 1 юли 2021 г. Независимо от това член 7, първа алинея и член 11 се прилагат от 14 ноември 2019 г. Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки. Съставено в Брюксел на 1 октомври 2019 година.
За Комисията
Председател
Jean-Claude JUNCKER
(1) ОВ L 285, 31.10.2009 г., стр. 10.
(2) Съобщение на Комисията. Работен план за екопроектирането за периода 2016—2019 г., COM(2016)773 final, 30.11.2016 г.
(3) Регламент (ЕО) № 640/2009 на Комисията от 22 юли 2009 г. за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на електродвигатели (ОВ L 191, 23.7.2009 г., стр. 26).
(4) COM/2015/614 final от 2.12.2015 г.
(5) COM(2016)773 final от 30.11.2016 г.
(6) Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно европейската стандартизация, за изменение на директиви 89/686/ЕИО и 93/15/ЕИО на Съвета и на директиви 94/9/ЕО, 94/25/ЕО, 95/16/ЕО, 97/23/ЕО, 98/34/ЕО, 2004/22/ЕО, 2007/23/ЕО, 2009/23/ЕО и 2009/105/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Решение 87/95/ЕИО на Съвета и на Решение № 1673/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12).
(7) Регламент (ЕО) № 641/2009 на Комисията от 22 юли 2009 г. за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на безсалникови циркулационни помпи и безсалникови вградени в продукти циркулационни помпи (ОВ L 191, 23.7.2009 г., стр. 35).
(8) Директива 2009/71/Евратом на Съвета от 25 юни 2009 г. за установяване на общностна рамка за ядрената безопасност на ядрените инсталации (ОВ L 172, 2.7.2009 г., стр. 18).
(9) Директива 2014/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. за хармонизиране на законодателствата на държавите членки относно съоръженията и системите за защита, предназначени за използване в потенциално експлозивна атмосфера (ОВ L 96/309, 29.3.2014 г.).
ПРИЛОЖЕНИЕ I
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЕКОПРОЕКТИРАНЕ НА ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ И РЕГУЛАТОРИ НА ЧЕСТОТАТА НА ВЪРТЕНЕ
- ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ ЗА ДВИГАТЕЛИ
Изискванията за енергийна ефективност на двигателите се прилагат в съответствие със следния график: а) от 1 юли 2021 г.: i) енергийната ефективност на трифазни двигатели с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,75 kW и по-малка или равна на 1000 kW, с 2, 4, 6 или 8 полюса, които не са двигатели „Ex eb“ с повишена безопасност, трябва да съответства най-малкото на ниво на ефективност IE3, определено в таблица 2; ii) енергийната ефективност на трифазни двигатели с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,12 kW и по-малка от 0,75 kW, с 2, 4, 6 или 8 полюса, които не са двигатели „Ex eb“ с повишена безопасност, трябва да съответства най-малкото на ниво на ефективност IE2, определено в таблица 1; б) от 1 юли 2023 г.: i) енергийната ефективност на двигатели „Ex eb“ с повишена безопасност с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,12 kW и по-малка или равна на 1000 kW, с 2, 4, 6 или 8 полюса, и еднофазни двигатели с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,12 kW, трябва да съответства най-малкото на ниво на ефективност IE2, определено в таблица 1; ii) енергийната ефективност на трифазни двигатели, които не са двигатели със спирачка, двигатели „Ex eb“ с повишена безопасност или други двигатели във взривозащитено изпълнение, с обявена мощност, по-голяма или равна на 75 kW и по-малка или равна на 200 kW, с 2, 4 или 6 полюса, трябва да съответства най-малкото на ниво на ефективност IE4, определено в таблица 3; Енергийната ефективност за двигатели, изразена в Международни класове за енергийна ефективност (IE), е определена в таблици 1, 2 и 3 за различните стойности на обявената мощност на двигателя PN. Класовете IE са определени при обявена изходна мощност (PN), обявено напрежение (UN), на базата на работа при 50 Hz и 25 °C стандартна температура на заобикалящата среда.
Таблица 1
Минимални КПД ηn за ниво на ефективност IE2 при 50 Hz (%)
Обявена изходна мощност PN [kW]
Брой полюси
2
4
6
8
0,12 53,6 59,1 50,6 39,8 0,18 60,4 64,7 56,6 45,9 0,20 61,9 65,9 58,2 47,4 0,25 64,8 68,5 61,6 50,6 0,37 69,5 72,7 67,6 56,1 0,40 70,4 73,5 68,8 57,2 0,55 74,1 77,1 73,1 61,7 0,75 77,4 79,6 75,9 66,2 1,1 79,6 81,4 78,1 70,8 1,5 81,3 82,8 79,8 74,1 2,2 83,2 84,3 81,8 77,6 3 84,6 85,5 83,3 80,0 4 85,8 86,6 84,6 81,9 5,5 87,0 87,7 86,0 83,8 7,5 88,1 88,7 87,2 85,3 11 89,4 89,8 88,7 86,9 15 90,3 90,6 89,7 88,0 18,5 90,9 91,2 90,4 88,6 22 91,3 91,6 90,9 89,1 30 92,0 92,3 91,7 89,8 37 92,5 92,7 92,2 90,3 45 92,9 93,1 92,7 90,7 55 93,2 93,5 93,1 91,0 75 93,8 94,0 93,7 91,6 90 94,1 94,2 94,0 91,9 110 94,3 94,5 94,3 92,3 132 94,6 94,7 94,6 92,6 160 94,8 94,9 94,8 93,0 от 200 до 1000 95,0 95,1 95,0 93,5
Таблица 2
Минимални КПД ηn за ниво на ефективност IE3 при 50 Hz (%)
Обявена изходна мощност PN [kW]
Брой полюси
2
4
6
8
0,12 60,8 64,8 57,7 50,7 0,18 65,9 69,9 63,9 58,7 0,20 67,2 71,1 65,4 60,6 0,25 69,7 73,5 68,6 64,1 0,37 73,8 77,3 73,5 69,3 0,40 74,6 78,0 74,4 70,1 0,55 77,8 80,8 77,2 73,0 0,75 80,7 82,5 78,9 75,0 1,1 82,7 84,1 81,0 77,7 1,5 84,2 85,3 82,5 79,7 2,2 85,9 86,7 84,3 81,9 3 87,1 87,7 85,6 83,5 4 88,1 88,6 86,8 84,8 5,5 89,2 89,6 88,0 86,2 7,5 90,1 90,4 89,1 87,3 11 91,2 91,4 90,3 88,6 15 91,9 92,1 91,2 89,6 18,5 92,4 92,6 91,7 90,1 22 92,7 93,0 92,2 90,6 30 93,3 93,6 92,9 91,3 37 93,7 93,9 93,3 91,8 45 94,0 94,2 93,7 92,2 55 94,3 94,6 94,1 92,5 75 94,7 95,0 94,6 93,1 90 95,0 95,2 94,9 93,4 110 95,2 95,4 95,1 93,7 132 95,4 95,6 95,4 94,0 160 95,6 95,8 95,6 94,3 от 200 до 1000 95,8 96,0 95,8 94,6
Таблица 3
Минимални КПД ηn за ниво на ефективност IE4 при 50 Hz (%)
Обявена изходна мощност PN [kW]
Брой полюси
2
4
6
8
0,12 66,5 69,8 64,9 62,3 0,18 70,8 74,7 70,1 67,2 0,20 71,9 75,8 71,4 68,4 0,25 74,3 77,9 74,1 70,8 0,37 78,1 81,1 78,0 74,3 0,40 78,9 81,7 78,7 74,9 0,55 81,5 83,9 80,9 77,0 0,75 83,5 85,7 82,7 78,4 1,1 85,2 87,2 84,5 80,8 1,5 86,5 88,2 85,9 82,6 2,2 88,0 89,5 87,4 84,5 3 89,1 90,4 88,6 85,9 4 90,0 91,1 89,5 87,1 5,5 90,9 91,9 90,5 88,3 7,5 91,7 92,6 91,3 89,3 11 92,6 93,3 92,3 90,4 15 93,3 93,9 92,9 91,2 18,5 93,7 94,2 93,4 91,7 22 94,0 94,5 93,7 92,1 30 94,5 94,9 94,2 92,7 37 94,8 95,2 94,5 93,1 45 95,0 95,4 94,8 93,4 55 95,3 95,7 95,1 93,7 75 95,6 96,0 95,4 94,2 90 95,8 96,1 95,6 94,4 110 96,0 96,3 95,8 94,7 132 96,2 96,4 96,0 94,9 160 96,3 96,6 96,2 95,1 от 200 до 249 96,5 96,7 96,3 95,4 от 250 до 314 96,5 96,7 96,5 95,4 от 315 до 1000 96,5 96,7 96,6 95,4 За определяне на минималния КПД на двигатели за 50 Hz с обявена изходна мощност PN между 0,12 и 200 kW, за които той не е предоставен в таблици 1, 2 и 3, се използва следната формула:
A, B, C и D са интерполационни коефициенти, които се определят от таблици 4 и 5.
Таблица 4
Интерполационни коефициенти за двигатели с обявена изходна мощност P от 0,12 kW до 0,55 kW
Код IE
Коефициенти
2 полюса
4 полюса
6 полюса
8 полюса
IE2
A 22,4864 17,2751 –15,9218 6,4855 B 27,7603 23 978 –30,258 9,4748 C 37,8091 35,5822 16,6861 36,852 D 82 458 84,9935 79,1838 70,762
IE3
A 6,8532 7,6356 –17,361 –0,5896 B 6,2006 4,8236 –44,538 –25,526 C 25,1317 21,0903 –3,0554 4,2884 D 84,0392 86,0998 79,1318 75,831
IE4
A –8,8538 8,432 –13,0355 –4,9735 B –20,3352 2,6888 –36,9497 –21,453 C 8,9002 14,6236 –4,3621 2,6653 D 85,0641 87,6153 82,0009 79,055 Между 0,55 kW и 0,75 kW се извършва линейна интерполация за получените минимални КПД за 0,55 kW и 0,75 kW.
Таблица 5
Интерполационни коефициенти за двигатели с обявена изходна мощност P от 0,75 kW до 200 kW
Код IE
Коефициенти
2 полюса
4 полюса
6 полюса
8 полюса
IE2
A 0,2972 0,0278 0,0148 2,1311 B –3,3454 –1,9247 –2,4978 –12,029 C 13,0651 10,4395 13,247 26,719 D 79,077 80,9761 77,5603 69,735
IE3
A 0,3569 0,0773 0,1252 0,7189 B –3,3076 –1,8951 –2,613 –5,1678 C 11,6108 9,2984 11,9963 15,705 D 82,2503 83,7025 80,4769 77,074
IE4
A 0,34 0,2412 0,3598 0,6556 B –3,0479 –2,3608 –3,2107 –4,7229 C 10,293 8,446 10,7933 13,977 D 84,8208 86,8321 84,107 80,247 Загубите се определят в съответствие с приложение II.
- ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРОДУКТОВА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДВИГАТЕЛИ
Изискваната продуктова информация, определена в точки 1)—13) по-долу, трябва да бъде показана по видим начин в/на: а) техническите спецификации или ръководството за потребителя, предоставяни с двигателя; б) техническата документация за целите на оценката на съответствието съгласно член 5; в) свободно достъпни уебсайтове на производителя на двигателя, упълномощения му представител или вносителя, и; г) техническите спецификации, предоставяни с продуктите, в които е вграден двигателят; Що се отнася до техническата документация, информацията се представя в реда, определен от точки 1)—13). Точният текст от списъка не е необходимо да се повтаря. Информацията може да бъде онагледена с ясно разбираеми графики, фигури или символи вместо текст. Oт 1 юли 2021 г.: 1) обявен КПД (ηΝ) при пълен, 75 % и 50 % от обявения товар и напрежение (UN), определен на базата на работа при 50 Hz и 25 °C стандартна температура на заобикалящата среда, закръглен до първия знак след десетичната запетая; 2) ниво на ефективност: „IE2“, „IE3“ или „IE4“, както са определени в първия раздел на настоящото приложение; 3) наименование или търговска марка на производителя, номер на търговската регистрация и адрес; 4) идентификатор на модела на продукта; 5) брой полюси на двигателя; 6) обявена(и) мощност(и) PN или интервал на обявената мощност (kW); 7) обявена(и) входна(и) честота(и) на двигателя (Hz); 8) обявено(и) напрежение(я) или интервал на обявеното напрежение (V); 9) обявена(и) честота(и) на въртене или интервал на обявената честота на въртене (об./мин); 10) дали е еднофазен или трифазен; 11) информация за интервала на работните условия, за които двигателят е предназначен: а) надморска височина; б) минимална и максимална температура на въздуха на заобикалящата среда, включително за двигатели с въздушно охлаждане; в) температура на охлаждащата вода на входа на продукта, когато е приложимо; г) максимална работна температура; д) потенциално взривоопасна атмосфера; 12) ако регулаторът на честотата на въртене се счита за освободен от изискването за ефективност в съответствие с член 2, параграф 2 от настоящия регламент, конкретната причина, поради която се счита за освободен. Oт 1 юли 2022 г.: 13) Загубите на мощност, изразени като процент (%) от обявената мощност в следните различни работни точки за честотата на въртене и въртящия момент: (25;25) (25;100) (50;25) (50;50) (50;100) (90;50) (90;100), определени на базата на 25 °C стандартна температура на заобикалящата среда, закръглени до първия знак след десетичната запетая; ако двигателят не е подходящ за работа в нито една от горните работни точки за честотата на въртене и въртящия момент, за такива точки се отбелязва „н.п.“ или „не се прилага“. Информацията, посочена в точки 1) и 2), както и годината на производство се маркират трайно върху или в близост до табелката на двигателя. Когато поради размерите на табелката на двигателя е невъзможно да се включи цялата информация, посочена в точка 1), се отбелязва само обявеният КПД при обявения товар и напрежение. Информацията, посочена в точки 1)—13), не е необходимо да бъде публикувана на свободно достъпни уебсайтове за двигателите по поръчка със специална механична и електрическа конструкция, произведени въз основа на специално искане на клиента, ако тази информация е включена в търговските оферти, представени на клиентите. Производителите следва да предоставят информация в техническата спецификация или ръководството за потребителя, предоставяни с двигателя, относно всякакви предпазни мерки, които трябва да бъдат взети, когато двигателите се сглобяват, монтират, поддържат или използват с регулатори на честотата на въртене. За двигатели, освободени от изискванията за ефективност в съответствие с член 2, параграф 2, буква м) от настоящия регламент, върху двигателя или неговата опаковка и в документацията трябва ясно да е посочено следното: „Двигателят се използва изключително като резервна част за“ и продукта(ите), за който(ито) е предназначен. За двигателите на 50/60 Hz и 60 Hz, информацията, определена в точки 1) и 2) по-горе, може да бъдат предоставяна за експлоатацията при 60 Hz, в допълнение към стойностите при 50 Hz, с ясно обозначаване на приложимите честоти. Загубите се определят в съответствие с приложение II.
- ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЕФЕКТИВНОСТ НА РЕГУЛАТОРИ НА ЧЕСТОТАТА НА ВЪРТЕНЕ
Изискванията за ефективност за регулаторите на честотата на въртене се прилагат, както следва: Считано от 1 юли 2021 г. загубите на мощност в регулаторите на честотата на въртене, предназначени за работа с двигатели с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,12 kW и по-малка или равна на 1000 kW, не трябва да надвишават максималните загуби на мощност, съответстващи на ниво на ефективност IE2. Енергийната ефективност за регулаторите на честотата на въртене, изразена в Международни класове за енергийна ефективност (IE), се определя въз основа на загубите на мощност, както следва: Максималните загуби на мощност за клас IE2 са с 25 % по-ниски в сравнение със стандартната стойност, посочена в таблица 6. Таблица 6 Стандартни загуби за регулаторите на честотата на въртене и фактор на мощността за товара на изпитване за определянето на класа IE на регулаторите на честотата на въртене Пълна (привидна) мощност на регулатора на честотата на въртене (kVA) Обявена изходна мощност на двигателя (kW) (приблизително) Стандартни загуби на мощност (kW), при 90 % от обявената честота в статора на двигателя и 100 % от тока, създаващ обявения въртящ момент Фактор на мощността cosφ при товара на изпитване (+/– 0,08) 0,278 0,12 0,100 0,73 0,381 0,18 0,104 0,73 0,500 0,25 0,109 0,73 0,697 0,37 0,117 0,73 0,977 0,55 0,129 0,73 1,29 0,75 0,142 0,79 1,71 1,1 0,163 0,79 2,29 1,5 0,188 0,79 3,3 2,2 0,237 0,79 4,44 3 0,299 0,79 5,85 4 0,374 0,79 7,94 5,5 0,477 0,85 9,95 7,5 0,581 0,85 14,4 11 0,781 0,85 19,5 15 1,01 0,85 23,9 18,5 1,21 0,85 28,3 22 1,41 0,85 38,2 30 1,86 0,85 47 37 2,25 0,85 56,9 45 2,70 0,86 68,4 55 3,24 0,86 92,8 75 4,35 0,86 111 90 5,17 0,86 135 110 5,55 0,86 162 132 6,65 0,86 196 160 8,02 0,86 245 200 10,0 0,87 302 250 12,4 0,87 381 315 15,6 0,87 429 355 17,5 0,87 483 400 19,8 0,87 604 500 24,7 0,87 677 560 27,6 0,87 761 630 31,1 0,87 858 710 35,0 0,87 967 800 39,4 0,87 1088 900 44,3 0,87 1209 1000 49,3 0,87 Ако пълната (привидната) мощност на регулатора на честотата на въртене е между две стойности от таблица 6, за определянето на класа IE се използват по-високата стойност за загубите на мощност и по-ниската стойност за фактора на мощността за товара на изпитване. Загубите се определят в съответствие с приложение II.
- ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРОДУКТОВА ИНФОРМАЦИЯ ЗА РЕГУЛАТОРИ НА ЧЕСТОТАТА НА ВЪРТЕНЕ
Считано от 1 юли 2021 г. продуктовата информация за регулатори на честотата на въртене, определена в точки 1)—11), трябва да бъде показана по видим начин в/на: а) техническите спецификации или ръководството за потребителя, предоставяни с регулатора на честотата на въртене; б) техническата документация за целите на оценката на съответствието съгласно член 5; в) свободно достъпни уебсайтове на производителя, упълномощения му представител или вносителя, и; г) техническите спецификации, предоставяни с продуктите, в които е вграден двигателя; Що се отнася до техническата документация, информацията се представя в реда, посочен в точки 1)—11). Точният текст от списъка не е необходимо да се повтаря. Информацията може да бъде онагледена с ясно разбираеми графики, фигури или символи вместо текст: 1) загубите на мощност в % от обявената пълна (привидна) мощност в следните различни работни точки за относителната честота в статора на двигателя и тока, създаващ относителния въртящ момент (0;25) (0;50) (0;100) (50;25) (50;50) (50;100) (90;50) (90;100), както и загубите в режим „в готовност“, генерирани, когато регулаторът на честотата на въртене е захранен, но не осигурява ток към товара, закръглени до първия знак след десетичната запетая; 2) ниво на ефективност: „IE2“, както е определен в третия раздел на настоящото приложение; 3) наименование или търговска марка на производителя, номер на търговската регистрация и адрес; 4) идентификатор на модела на продукта; 5) пълна (привидна) мощност или интервал на пълната (привидната) мощност (kVA); 6) приблизителна обявена(и) мощност(и) на двигателя PN или интервал на обявената мощност (kW); 7) обявен изходен ток (A); 8) максимална работна температура (°C); 9) обявена(и) честота(и) на захранването (Hz); 10) обявено(и) захранващо(и) напрежение(я) или интервал на обявеното захранващо напрежение (V); 11) ако регулаторът на честотата на въртене се счита за освободен от изискванията за ефективност в съответствие с член 2, параграф 3 от настоящия регламент, конкретната причина, поради която се счита за освободен. Информацията, посочена по-горе в точки 1)—11), не е необходимо да бъде публикувана на свободно достъпни уебсайтове за регулаторите на честотата на въртене по поръчка със специална електрическа конструкция, произведени въз основа на специално искане на клиента, ако тази информация е включена в търговските оферти, представени на клиентите. Информацията, посочена в точки 1) и 2), както и годината на производство се маркират трайно върху или в близост до табелката на регулатора на честотата на въртене. Когато поради размерите на табелката на двигателя е невъзможно да се включи цялата информация, посочена в точка 1), се отбелязва само обявеният КПД при (90;100). Загубите се определят в съответствие с приложение II.
ПРИЛОЖЕНИЕ II
ИЗМЕРВАТЕЛНИ МЕТОДИ И ИЗЧИСЛЕНИЯ
За целите на съответствието и проверката на съответствието с изискванията на настоящия регламент се извършват измервания и изчисления, като се използват хармонизираните стандарти, чиито съответни номера са публикувани за целта в Официален вестник на Европейския съюз, или се използват други надеждни, точни и възпроизводими методи, които отчитат общопризнатите най-съвременни постижения и са в съответствие със следните разпоредби:
- За двигатели
Разликата между изходната механична мощност и входната електрическа мощност се дължи на загубите, възникващи в двигателя. Общите загуби се определят като се използват следните методи, основани на стандартна температура на заобикалящата среда от 25 °C: — Монофазни двигатели: Директно измерване: Вход—изход: — Трифазни двигатели: Сумиране на загубите: Остатъчни загуби. За двигатели за 60 Hz в точки 1) и 2) от приложение I, еквивалентните стойности на обявената изходна мощност (PN) и обявеното напрежение (UN) за работа при 50 Hz се изчисляват на базата на стойности, приложими при 60 Hz.
- За регулатори на честотата на въртене
За определянето на класа IE, загубите на мощност на регулаторите на честотата на въртене се определят при 100 % от тока, създаващ обявения въртящ момент и при 90 % от обявената честота в статора на двигателя. Загубите, се определят, като се използва някой от следните методи: — метод вход—изход; или — калориметричен метод. Изпитвателната честота на комутация е 4 kHz до 111 kVA (90 kW), а по-нагоре – 2 kHz, или заводските настройки по подразбиране, както са определени от производителя. Приемливо е загубите в регулатора на честотата на въртене да се измерват при честота до 12 Hz вместо при нула. Производителите или техните упълномощени представители могат също така да използват метода за определяне на единичната загуба. Изчислението трябва да бъде извършено като се отчитат данните на производителя за компонентите и като се използват типичните стойности за силовите полупроводници при действителните работни температури на регулатори на честотата на въртене или при максималните работни температури, определени в техническите спецификации. Когато няма данни на производителя за компонентите, загубите се определят чрез измерване. Разрешено е комбиниране на изчислени с измерени загуби. Различните индивидуални загуби се изчисляват или измерват поотделно и общите загуби се определя като сумата от всички индивидуални загуби.
ПРИЛОЖЕНИЕ III
ПРОЦЕДУРА ЗА ПРОВЕРКА С ЦЕЛ НАДЗОР НА ПАЗАРА
Зададените в настоящото приложение контролни допустими отклонения се отнасят само до проверката на параметрите, измерени от органите на държавите членки, и не могат да се използват от производителя, вносителя или упълномощения представител като допустимо отклонение за определяне на стойностите в техническата документация или за тълкуване на тези стойности с оглед постигането на съответствие, или за създаването по какъвто и да е начин на впечатление за по-добри технически показатели. Когато даден модел е проектиран така, че да може да разпознава дали е в процес на изпитване (например чрез разпознаване на условията на изпитване или на изпитвателния цикъл) и да реагира по специален начин, като автоматично променя експлоатационните си показатели по време на изпитването, с цел да постигне по-благоприятно равнище за някой от параметрите, посочени в настоящия регламент или включени в техническата документация или в някой от придружаващите документи, се счита, че моделът и всички еквивалентни на него модели не са в съответствие. За целите на проверката на съответствието на даден модел на продукт с изискванията, определени в настоящия регламент съгласно член 3, параграф 2 от Директива 2009/125/ЕО, по отношение на изискванията, посочени в приложение 1, органите на държавите членки прилагат описаната по-долу процедура. 1) Органите на държавата членка проверяват само един екземпляр от модела. 2) Счита се, че моделът е в съответствие с приложимите изисквания, ако: а) включените в техническата документация стойности съгласно точка 2 от приложение IV към Директива 2009/125/ЕО (обявените стойности) и когато е приложимо, стойностите, използвани за изчисляване на тези стойности, не са по-благоприятни за производителя, вносителя или упълномощения представител, отколкото резултатите от съответните измервания, извършени съгласно буква ж) от същата точка; и б) обявените стойности отговарят на всички изисквания, определени в настоящия регламент, като никъде в изискваната информация за продукта, публикувана от производителя, вносителя или упълномощения представител, не се съдържат стойности, които са по-благоприятни за производителя, вносителя или упълномощения представител, отколкото обявените стойности; и в) при изпитването от органите на държавите членки на екземпляр от съответния модел, определените стойности (т.е. стойностите на съответните параметри, измерени при изпитването, и стойностите, изчислени въз основа на тези измервания), попадат в рамките на съответните контролни допустими отклонения, определени в таблица 7. 3) Ако резултатите, посочени в точка 2, буква а) или точка 2, буква б), не бъдат постигнати, се счита, че моделът и всички еквивалентни модели не отговарят на изискванията на настоящия регламент. 4) Ако резултатът, посочен в точка 2, буква в), не е постигнат; а) за моделите, произвеждани в количества под пет екземпляра годишно, включително еквивалентните модели, се счита, че не отговарят на изискванията на настоящия регламент; б) за моделите, произвеждани в количества от пет или повече екземпляра годишно, включително еквивалентните модели, органите на държавите членки подбират за изпитване три допълнителни екземпляра от същия модел. Като алтернатива, от трите избрани допълнителни екземпляра един или повече могат да бъдат от еквивалентен модел. 5) Ако средноаритметичните на определените стойности за тези три екземпляра попадат в рамките на съответните допустими отклонения, дадени в таблица 7, се счита, че моделът съответства на приложимите изисквания. 6) Ако не бъде постигнат резултатът по точка 5, се счита, че моделът и всички еквивалентни на него модели не отговарят на изискванията на настоящия регламент. 7) След вземане на решението за несъответствие на модела съгласно точка 3) или точка 6), органите на държавата членка без забавяне предоставят цялата съответна информация на органите на другите държави членки и на Комисията. Органите на държавите членки използват измервателните и изчислителните методи, определени в приложение II. Предвид ограниченията за теглото и размерите във връзка с транспортирането на двигателите с обявена изходна мощност от 375 до 1000 kW, органите на държавите членки могат да решат да пристъпят към процедурата за проверка на територията на производителите, вносителите или упълномощените представители, преди въвеждането на продуктите в експлоатация. Органът на държавата членка може да извърши тази проверка като използва собствено изпитвателно оборудване. В случай че за такива двигатели са планирани заводски приемно-предавателни изпитвания, при които ще се изпитват параметрите, определени в приложение I към настоящия регламент, органите на държавите членки могат да решат да използват изпитване в присъствието на наблюдател за тези заводски приемно-предавателни изпитвания, за да получат резултати от изпитванията, които да се използват за проверка на съответствието на изследвания двигател. Органите могат да поискат от производителя, упълномощения представител или вносителя да оповести информацията за всички планирани заводски приемно-предавателни изпитвания, свързани с изпитване в присъствието на наблюдател. В случаите, упоменати в двете алинеи по-горе, държавите членки трябва да проверят само един екземпляр от модела. Ако резултатът, посочен в точка 2, буква в), не бъде постигнат, се счита че моделът и всички еквивалентни модели не отговарят на изискванията на настоящия регламент. Органите на държавите членки прилагат само допустимите отклонения, определени в таблица 7, а по отношение на изискванията, посочени в настоящото приложение, използват само процедурата, описана в точки 1)—7). За параметрите в таблица 7 не се прилагат никакви други допустими отклонения, например определените в хармонизираните стандарти или в който и да е друг измервателен метод.
Таблица 7
Контролни допустими отклонения
Параметри
Контролни допустими отклонения
Пълните загуби (1-η) за двигателите с обявена изходна мощност, по-голяма или равна на 0,12 kW и по-малка или равна на 150 kW. Определената стойност (*1) не трябва да превишава стойността (1-η), изчислена на база на обявената стойност на η, с повече от 15 %. Пълните загуби (1-η) за двигателите с обявена изходна мощност, по-голяма от 150 kW и по-малка или равна на 1000 kW. Определената стойност (*1) не трябва да превишава стойността (1-η), изчислена на база на обявената стойност на η, с повече от 10 %. Пълни загуби за регулаторите на честотата на въртене. Определената стойност (*1) не трябва да превишава обявената стойност с повече от 10 %.
(*1) Когато се изпитват три допълнителни екземпляра съгласно предписаното в точка 4, буква б), определената стойност е средноаритметичното на стойностите, определени за тези три допълнителни екземпляра.
ПРИЛОЖЕНИЕ IV
БАЗОВИ СТОЙНОСТИ ЗА СРАВНЕНИЕ
В момента на приемането на настоящия регламент най-добрата налична технология на пазара за екологичните аспекти, които са счетени за важни и могат да бъдат определени количествено, е посочена по-долу. За двигателите за най-добра налична технология беше определено нивото IE4. Съществуват двигатели, чиито загуби са с 20 % по-ниски, но наличието им е ограничено и не са за всички интервали на мощността, обхванати от настоящия регламент, а и по вид не са асинхронни двигатели. За регулаторите на честотата на въртене най-добрата налична технология на пазара съответства на 20 % от базовите загуби на мощност, посочени в таблица 6. Чрез използването на технологии на базата на силициев карбид (MOS полеви транзистори от SiC) загубите в полупроводниците могат допълнително да бъдат намалени с около 50 % в сравнение с конвенционалното решение.
Практика по чл. 12
0 решения, 0 цитирания
Няма налични съдебни препратки за избрания филтър.